صفر تا صد غرفه سازی نمایشگاهی

صفر تا صد طراحی و اجرای یک غرفه نمایشگاهی

در غرفه سازی نمایشگاهی طراحی غرفه اولین کاری است که باید انجام شود. در غرفه سازی باید نکاتی در نظر گرفته شود تا حضور شما در نمایشگاه، یک حضور موفق باشد. طراحی یک غرفه اگر به صورت کامل انجام شود در انتقال پیام غرفه به مشتری تاثیر زیادی دارد. در این مطلب قصد داریم به صفر تا صد طراحی و اجرای یک غرفه نمایشگاهی بپردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ویژگی‌های یک غرفه نمایشگاهی

یک غرفه نمایشگاهی موفق باید ویژگی‌هایی داشته باشد. این ویژگی‌ها شامل این موارد است:

  1. یکی از این موارد جذابیت غرفه نمایشگاهی است. غرفه‌ای که در نمایشگاه طراحی می‌شود باید یک جذابیت مشتری‌پسند داشته باشد. اگر یک غرفه جذابیت کافی برای مخاطب نداشته باشد می‌تواند مانع موفقیت غرفه شود.
  2. همچنین طراحی که در غرفه به کار می‌رود باید با کالایی که عرضه می‌شود مرتبط باشد. به این معنی که مراجعه‌کننده در نگاه اول برند و حیطه کاری را ببیند. بهتر است طراحی به نحوی باشد که برای مخاطب شما قابل درک باشد.
  3. غرفه باید از نظر مکانی، وضعیت مناسبی داشته باشد. منظور از وضعیت مناسب، این است که مکان غرفه به نحوی باشد که در معرض دید بازدیدکنندگان باشد.
  4. یکی دیگر از ویژگی‌های غرفه نمایشگاهی در نظر گرفتن بخش اطلاعات در غرفه است. بخش اطلاع‌رسانی یکی از بخش‌های مهم در غرفه سازی نمایشگاهی است. دلیل اهمیت بخش اطلاعات این است که در این بخش، اطلاعات کاملی در مورد نمایشگاه و غرفه به بازدیدکننده داده می‌شود و می‌تواند نقش مهمی در جذب بازدیدکننده داشته باشد.
  5. چون معمولا مدت زمان برپایی نمایشگاه‌ها کم است باید در این مدت کم بتوان خدمات و محصولات را به بهترین شکل به مراجعه‌کنندگان معرفی کرد. طراحی یک غرفه شیک می‌تواند در معرفی خدمات و محصولات شرکت شما تاثیر به‌سزایی داشته باشد. زمانی که یک طراحی شیک و مدرن در غرفه نمایشگاهی در نظر گرفته شود به نوعی اعتبار شرکت، اهمیت محصولات و خدمات را به بازدیدکننده منتقل می‌کند. پس با سپردن طراحی غرفه خود به یک شرکت غرفه‌سازی معتبر مانند سورناویژن سازه، خیال خود را از طراحی راحت کنید.

نمونه ای از غرفه سازی نمایشگاهی

اندازه غرفه‌های نمایشگاهی

بزرگ یا کوچک بودن اندازه یک غرفه نمایشگاهی نشان‌دهنده اهمیت یک غرفه نیست. اندازه یک غرفه با توجه به میزان محصولاتی که در آن عرضه می‌شود متفاوت است. علاوه‌بر میزان محصولات در اندازه غرفه بهتر است که در غرفه‌سازی یک فضا برای تشریفات، مذاکره، انبار، قرار دادن مبلمان و صندلی اداری و سایر موارد در نظر گرفت. در کل فضای اضافی در غرفه، بستگی به نوع محصولاتی است که عرضه می‌شود. به عنوان مثال در بعضی از غرفه‌ها لازم است که علاوه‌بر جای کافی برای قرار دادن محصولات، جایی نیز برای پذیرایی در نظر گرفته شود.

بخش مذاکره یک بخش مهم در طراحی یک غرفه نمایشگاهی است. در طراحی غرفه، بهتر است حتما جایی برای این بخش در نظر گرفته شود. دلیل اهمیت بخش مذاکره این است که در این بخش خصوصیات محصول یا شرکت به‌طور کامل در اختیار مشتری قرار می‌گیرد. بهتر است همیشه احتمال اینکه بازدیدکننده قصد قرارداد بستن با شرکت، جهت همکاری بیشتر را داشته باشد در نظر گرفته شود. در اینجا اهمیت قسمت مذاکره مشخص می‌شود پس بهتر است که در  ساخت غرفه نمایشگاهی داخل غرفه‌ها حتما یک بخشی برای مذاکره و مشاوره در نظر گرفته شود.

در نظر گرفتن بخش پشتیبانی در طراحی غرفه نمایشگاهی

بخش پشتیبانی در ساخت غرفه نمایشگاهی دارای دو بخش است. بخشی که شامل پذیرایی از بازدیدکنندگان و مدعوین است. این بخش در نمایشگاه قابل رویت است. بخش دیگری از پشتیبانی نمایشگاه شامل مکان استراحت غرفه‌داران، آبدارخانه و … است. این بخش از پشتیبانی در محلی دور از دید بازدیدکنندگان در نظر گرفته می‌شود.

بخش اطلاعات در غرفه سازی نمایشگاهی

طراحی غرفه‌ها در نمایشگاه

طراحی غرفه با توجه به نوع غرفه و نمایشگاه متفاوت است. به عنوان مثال در نمایشگاه‌های عمومی طراحی غرفه با طراحی یک غرفه در یک نمایشگاه تخصصی مثلا لوازم خانگی متفاوت است. در طراحی غرفه‌ها استفاده از رنگ در جذب مخاطب تاثیر زیادی دارد و یک فاکتور مهم محسوب می‌شود. تمام تجهیزات و وسایلی که در غرفه به کار می‌روند باید از لحاظ ظاهری مرتب و هماهنگ با محصولات غرفه باشند.

به‌طور کلی در معماری و دکوراسیون داخلی یک غرفه، وجود نور کافی نیز مانند رنگ تاثیر زیادی در ذهن مخاطب دارد. معمولا استفاده از نورهای ملایم در غرفه پیشنهاد می‌شود. نور در غرفه باید به نحوی باشد که کالا و محصولات موجود در غرفه به‌صورت کامل در معرض دید مشتری قرار بگیرد. به دلیل اهمیت طراحی غرفه، برای یک طراحی کامل غرفه نمایشگاهی بهتر است کار طراحی به یک طراح ماهر و خوش‌فکر سپرده شود.

استفاده از ایده‌های جذاب و نو در طراحی غرفه

استفاده از ایده‌های جدید در طراحی و ساخت غرفه نمایشگاهی سبب جلب توجه مشتری می‌شود. ایده جدید می‌تواند یک ایده خلاقانه باشد. معمولا غرفه‌هایی که به‌صورت خلاقانه طراحی می‌شوند بازدیدکنندگان بیشتری دارند چون ایده‌های تکراری مانع جذب بازدیدکننده می‌شود. یکی از ایده‌های خلاقانه می‌تواند به این صورت باشد که جهت معرفی محصولات به جای توضیح دادن به مراجعه‌کننده از یک تبلت استفاده شود. همچنین می‌توان از چاپ کاتالوگ و بروشور جهت معرفی خدمات و محصولات غرفه استفاده کرد. بهتر است در قسمتی از غرفه یک جاکاتالوگی طراحی کرد.

طراحی غرفه نمایشگاهی

اگر غرفه نمایشگاهی مربوط به معرفی خدمات یک شرکت است می‌توان از ایده‌های جالبی مانند، عکس‌هایی از نمایشگاه‌های قبلی که شرکت در آن حضور داشته یا، قراردادهایی که با شرکت‌های معتبر بسته شده است جهت معرفی بیشتر خدمات شرکت استفاده شود. با نشان دادن تصاویر قراردادهایی که با شرکت‌های معتبر بسته شده است اعتبار شرکت شما برای بازدیدکنندگان مشخص می‌شود.

نکاتی که در اجرای غرفه نمایشگاهی باید رعایت کرد

نکات ریزی در غرفه سازی نمایشگاهی وجود دارد که رعایت آنها تاثیر خارق‌العاده‌ای در بازدهی کار دارد. یکی از این نکات، مکان غرفه و مساحت آن است. اگر محصولات یا خدمات شرکت شما نیاز به مساحت زیادی ندارد بهتر است که از یک غرفه متناسب با میزان محصولات موجود در نظر گرفته شود. نقش یک غرفه ی نمایشگاهی در جذب مخاطب غیر قابل انکار است. به همین دلیل در طراحی یک غرفه توجه به دیزاین و طراحی آن اهمیت زیادی دارد. علاوه بر دیزاین غرفه، نحوه برخورد مناسب با مراجعه‌کننده و پذیرایی مناسب می‌تواند مراجعه‌کننده را به یک مشتری دائمی شرکت تبدیل کند. زمانی که یک غرفه، دارای ویژگی‌های ذکر شده باشد جذابیت خاصی برای مراجعه‌کننده دارد و این جذابیت سبب می‌شود که مخاطب توجه بیشتری به محصولات ارائه شده در غرفه داشته باشد.

یکی دیگر از نکاتی که در غرفه سازی نمایشگاهی باید در نظر گرفته شود راحتی در رفت و آمد مراجعه‌کننده است. منظور از این مورد بزرگی مساحت غرفه نیست. بلکه مقصود این است که چیدمان محصولات و تجهیزات به گونه ایی باشد که مانع رفت و آمد راحت مراجعه کننده نشود. به عبارت دیگر در غرفه سازی باید در حد امکان همه چیز به بهترین شکل قرار بگیرد. به طور کلی باید به این مورد اشاره کرد که در هنگام طراحی غرفه جهت نمایشگاه به هدف خود توجه کنید. غرفه‌ای که ایجاد می‌شود باید در رسیدن به اهداف شما موثر باشد.

 

فهرست مطالب